Jdi na obsah Jdi na menu
 


CO JE TO SAUTING?

Junák - český skaut, z. s. je dobrovolné, nezávislé a nepolitické občanské sdružení, sdružující své členy bez rozdílu národnosti, náboženského vyznání, politického přesvědčení, rasy nebo jiných rozdílů, ve shodě s cílem, principy a metodou vytvořenými zakladatelem Sirem Robertem Baden-Powellom a týmy, který ho následují. Posláním Junáka je rozvíjet osobnost mladých lidí, jejich duchovních, mravních , intelektuálních a tělesných schopností. Symbolem Junáka je skautská lilie s hlavou chodského psa, podložená trojlístkem skautek. Junák je členem světových skautských organizací, které sdružují na 35 miliónů skautek a skautů ve více než 200 zemích a teritoriích světa.

CO JE TO SKAUTSKÝ ROK?

Přihlásit se může každé dítě od 6 let. Vítáme i dospělé, kteří se chtějí zapojit do skautského života a pomoci při vedení dětí či při organizačním zajištění naší činnosti. Stát se členem Junáka je zcela jednoduché. Stačí najít ve svém okolí nejbližší skautský oddíl, přihlásit se k vedoucímu oddílu, který poskytne formulář přihlášky, přihlášku vyplnit a zaplatit členský poplatek. Výše členského poplatku je 350,- Kč na rok. Další finanční výlohy se vztahují pouze na základní vybavení, zaplacení výdajů na výpravách a na letních táborech. Vzhledem k tomu, že veškerou naši výchovnou činnost zajišťují dobrovolníci, pokrývají poplatky pouze nezbytné náklady. Jakmile se dítě stane členem Junáka, je automaticky pojištěno.

VYBAVENÍ 

Přehled vybavení získají děti a rodiče od vedoucího oddílu. Obecně se dá říci, že vybavení se skládá ze skautského kroje a tábornických potřeb. Skautský kroj můžete nakoupit ve specializovaných obchodech, tábornické vybavení navíc nakoupíte ve sportovních, turistických či outdoorových prodejnách. Doporučujeme se předem poradit se skautským vedoucím, který doporučí nejvhodnější komponenty či je často schopen potřebné věci obstarat.

Vybavení na každou schůzku:

· skautský zápisník (blok A4 v pevných deskách), ten slouží k zapisování si jednotlivých schůzek, zážitků z výprav, při hrách.
· propiska, tužka, pastelky
· uzlovačka (2 m dlouhá tkaná šňůra o průměru 5 mm – nejlépe horolezecké pomocné lanko)
· krabička poslední záchrany – KPZ, nováčci se na nejbližší schůzce dozví, co vše do ní patří
· kluci: stezku Vlčat / skautskou stezku; holky: cestičku Světlušek / skautskou stezku
· oblečení dle počasí, které snese i umazání, pokud jde vaše dítě na schůzku rovnou ze školy nebo jiného kroužku, může se převlékat v budově školy

Vybavení na jednodenní výpravu:

· pevná obuv
· batoh na záda, nejlépe na obě ramena
· jídlo a pití (doporučujeme míň sladké, v1l plastové lahvi)
· skautskou výzbroj – KPZ, uzlovačka, tužka, zavírací nůž, stezku Vlčat / Světlušek nebo stezka skautů / skautek, průkazka na slevu v dopravních prostředcích (fotografie a datum narození)
· sportovní oblečení, náhradní ponožky, v zimě dvoje rukavice
· pláštěnka
· případné doplnění vždy vedoucí oddílu sdělí před výpravou / akcí

Vše je sbaleno v batohu, nic se nenosí v ruce.

Vybavení na vícedenní výpravu:

jako na jednodenní a navíc
· spacák a karimatka

· oblečení na spaní a na převlečení do místnosti
· přezůvky, zpěvníček a deník
· toaletní potřeby (kartáček, pasta, mýdlo, hřeben, ručník)
· další vybavení podle potřeby – ešus, lžíce
· případné doplnění vždy vedoucí oddílu sdělí před výpravou / akcí

 

Věci na vícedenní výpravu balíme do velkého batohu na záda, bereme jen nejnutnější věci – každá věc navíc dítě tíží a unavuje.  

SKAUTSKÝ KROJ

Skauti nosí skautský kroj, ten tvoří košile pískové barvy, šátek příslušné barvy (vlčata / světlušky - žlutý šátek a skauti a skautky - šátek hnědý), kalhoty - nejlépe rifle.

 

pořízení nové skautské košile *) vás ve skautské prodejně bude stát

cca 500,- Kč (podle velikosti)

šátek příslušné barvy (vlčata / světlušky – žlutý a skauti / skautky – hnědý)

cca 45,- Kč

turbánek (drží šátek)

cca 19,- Kč

šňůrka příslušné barvy (vlčata / světlušky – žlutý a skauti / skautky – červená)

cca 8,- Kč

domovenka s nápisem Horní Stropnice

cca 25,- Kč

číslo oddílu 1

cca 15,- Kč

domovenka CZE pěší rovná

cca 30,- Kč

mezinárodní nášivka

cca 25,- Kč

 

 

 

*) Skautská košile lze také pořídit i od starších členů, kteří již odrostli z krojů. 

KOLIK STOJÍ ROK V ODDÍLE

Členský příspěvek, který se vybírá je pro rok 2016 činí 350,- Kč (kromě odvodu na ústředí, kraj a úhrad administrativních úkonů střediska, zaplacením registračního poplatku je každý člen oddílu pojištěn pro případ úrazu na veškerých skautských akcích). Další náklady na výpravy a akce je individuální dle tipu akce, o kterých vždy informuje vedoucí oddílu.
Pak už jsou to náklady na vybavení, dražší vybavení (spacák, batoh...) se nemusí pořizovat najednou, lze řešit vypůjčením. Snad až na některé vybavení není skauting až tak nákladný „koníček“, a tak na nás snad nezanevřete.